Torba PSP R-1
Torba PSP R-1

Ochotnicza Straż Pożarna w Mszance

Ochotnicza Straż Pożarna w Mszance powstała mając na celu przede wszystkim zwalczanie pożarów we wsi oraz działalność szkoleniowo-profilaktyczną.

Obecnie do zadań Straży Pożarnej oprócz zwalczania zagrożeń związanych z pożarami, doszła jeszcze pomoc w czasie wypadków drogowych, usuwania skutków powodzi, silnych wichur oraz innych zdarzeń losowych gdzie potrzebna jest fachowa pomoc i specjalistyczny sprzęt.

Na dzień dzisiejszy Ochotnicza Straż Pożarna w Mszance liczy 32 członków/druchów, z czego czynnie w akcjach uczestniczy 16. Odpowiednie wyszkolenie i sprzęt pozwala im sprawnie reagować na pojawiające się zagrożenia życia i mienia mieszkańców wsi.

Wyposażenie jednostki być może nie jest najwyższej klasy, lecz przynajmniej jest w sprawne technicznie. Aktualnie Ochotnicza Straż Pożarna w Mszance posiada na wyposażeniu samochód pożarniczy marki Magirus 2,5/16 z 1974 roku, pompę szlamową WTX 30 do usuwania wody z miejsc podtopionych, agregat prądotwórczy o mocy 2kv który umożliwia oświetlenie terenu podczas działań nocnych, drabinę dwuprzęsłową o długości 10m która pomaga w pracach na wysokości.

Ostatnio ze środków funduszu soleckiego została zakupiona torba PSP R1 do udzielania pomocy przedmedycznej. Trzech druhów posiada odpowiednie kwalifikacje z zakresu pierwszej pomocy.

Torba PSP R-1

Torba PSP R-1

Wnętrze torby PSP R-1

Wnętrze torby PSP R-1

Siedzibą jednostki jest garaż przy budynku Domu Ludowego w Mszance, garaż posiada około70 m2 powierzchni. Druhowie mogą spotykać się w budynku Domu Ludowego gdzie mają swoje biuro.

Obecne działania, oprócz podstawowych akcji ratowniczo-gaśniczych, koncentrują się na działalności kulturalne, informacyjnej, oraz zabezpieczaniu imprez na terenie wsi.

Przypominamy. W przypadku zauważenia pożaru, wypadku i innych miejscowych zagrożeń należy natychmiast dzwonić pod numer alarmowy 112 lub 998, a odpowiednie służby Państwowej Straży Pożarnej zadysponują potrzebne siły i środki z danego terenu działania.

Straż pożarna gasi płonącą trawę

Przed II wojną światową we Mszance była tylko warta chroniąca wieś przed ogniem. Miejscem zbiórki warty był budynek pod nazwa wartownia umieszczony koło mostu. Dobrowolnym wartownikiem był pan Józef Gubała. Były też po wsi gongi w kilku miejscach. Podczas wojny warta pilnowała torów kolejowych.
Po zakończeniu wojny w 1945 roku zorganizowano straż pożarną w której skład wchodziło 15 mieszkańców na czele której stanęli: Jan Marynowski –sołtys wsi, Kiełtoń Stanisław, Brach Józef syn Władysława i inni. Zakupiono grunt który zamieniono w centrum wsi, gdzie wybudowano prowizoryczną szopę (remizę), był to rok 1953.

Sikawkę-pompę ręczną zakupiono w OSP Ropa za komendanta Stanisława Kiełtonia. Przewozu tejże pompy i sprzętu pożarniczego dokonywali w czasie pożaru Jan Kucharczyk, Jan Gubała, Tadeusz Janas i inni. Do obsługi pompy trzeba było krzepkich, silnych mężczyzn aby strumień wody sięgnął 50m. W 1964r. jednostka otrzymała pompę M400 z PSP Gorlice.

Budynek obecnej strażnicy był budowany w latach 1968-1971 jako garaże dla kółka rolniczego we Mszance. Zaangażowani byli członkowie kółka rolniczego i członkowie OSP. Koszt byłych garaży, a dziś strażnicy w 1971r. wynosił 88 tyś. zł.

1 komentarz

  1. Może i nasza straż nie jest najbogatszą w okolicy ale robi swoje i mieszkańcy mogą się czuć bezpieczni. Oby było jak najwięcej ochotników! 🙂

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*