Chytrość będzie powstrzymana

Można już nie płacić za parkowanie w soboty. Sądy stają w obronie kierowców.

Aktualizacja, 14.09.2016

Prokuratura Krajowa kieruje do sądów wnioski o unieważnienie uchwał o parkowaniu w soboty. W zasadzie to można nie płacić za parkowanie w soboty, nie przyjąć mandatu i jest pewna wygrana w sądzie. Jak wiem z relacji osób w różnych miastach kraju, zwykle władze miast nie kierują do sądów wniosków o ukaranie za brak opłaty za parkowanie w soboty. Trochę postraszą i odpuszczają bojąc się przegranej.

W kwietniu Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął sprawę uchwały dotyczącej płatnego parkowania w Augustowie. Uznał, że w myśl ustawy o drogach publicznych, sobota nie jest dniem roboczym, czyli takim, kiedy parkowanie w strefach może być obciążone opłatą.

Dotyczy to oczywiście stref będących w zarządzie miasta, na parkingach prywatnych nadal decyduje właściciel.

Artykuł z dnia 22.06.2016

Od dawana było wiadomo, że parkowanie w soboty i niedziele wolne jest od opłat, a przynajmniej tak być powinno.

Zgodnie z artykułem 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych, pobierać opłaty za parkowanie w strefach płatnego parkowania można w dni robocze.
Niestety, nie zostało w tej ustawie zdefiniowane pojęcie „dzień roboczy”. Wykorzystują to gminy, powiedzmy sobie szczerze w sposób nieuczciwy, zaliczając soboty do dni roboczych. Tak, jakby trudno było przeczytać ze zrozumieniem inna ustawę, która już w 2001 roku wprowadziła pięciodniowy tydzień roboczy.

strefa-postoju

Ale tam gdzie można wyszarpać kasę od obywatela to jak widać władze samorządowe posuną się do każdej sztuczki. Na szczęście są jeszcze Sądy które nakazują zwrot pobranych opłat i anulowania nakładanych kar za parkowanie w soboty bez opłaty.

W niechlubną praktykę pobierania opłat za parkowanie w soboty wpisują się Gorlice. Mam nadzieję, że już niedługo bo Prokurator Generalny poprosił podległych prokuratorów w rejonach i zbadanie kwestii parkowania w soboty i zaskarżenie uchwał.

Ujednolici to praktyki na terenie całego kraju, ale ostatecznym rozwiązaniem chyba będzie dopiero uchwała NSA w składzie 7 sędziów która ostatecznie rozstrzygnie kwestię.

Władze gmin chętnie tłumaczą, że w soboty również się pracuje więc jest dniem pracy. Ale idąc tym tokiem rozumowania, czy komuś udało się załatwić coś w urzędzie w sobotę? Chyba to jednak w drugą stronę nie działa i sobota nie jest dniem pracy w urzędach.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie widoczny.Wymagane pola zaznaczone są *

*